Ebola (Meyve) Yarasaları

Ebola (Meyve) Yarasaları

Ebola’nın öne atılan konakçısının siz de meyve yarasası olduğunu duyanlar arasındaysanız eğer, saptırılarak gerçekmiş gibi ortaya atılan bir varsayıma kulak vermişsiniz demektir. Neden mi? Çünkü, bazı korkusuz bilim insanlarının tüm çabalarına rağmen, Ebola virüsünün izi doğadaki kaynağına kadar henüz sürülemedi.

Birkaç gün içinde yaşamını yitiren bir çocuğun binlerce ölümün ilki olacağını kimse düşünmemişti. Adı Emile Ouamouno olan bu çocuğun hastalık belirtileri şiddetliydi; yüksek ateş, siyah dışkı, kusma. Ancak bu sayılanlar sıtma dahil diğer bazı hastalıkların da belirtisi olabilirdi. (Acı gerçek şu ki, Afrika köylerinde nedeni belirsiz ateş ve ishalli hastalıklar sonucu ölüm, çocukların başına çok sık gelen bir şey.)

Ancak bu örnekte kısa süre sonra çocuğun ablası da yaşamını yitirdi. Onu annesi, büyükannesi, köy ebesi ve bir hemşire izledi. Bulaşıcı hastalık, Méliandou’dan Gine’nin güneyindeki diğer köylere yayıldı.

Ve tüm bunlar, Gine ile dünyanın diğer ülkeleri arasındaki elektronik posta trafiğinde Ebola kelimesinin dikkat çekmeye başlamasından üç ay önce yaşandı. Gerek Gine’nin başkenti Konakri’deki halk sağlığı yetkilileri gerekse yurtdışından gelen virüs hastalıkları takipçileri Emile Ouamouno öldüğü sırada Méliandou’da değildi. Orada olsalardı ve bunun Ebola salgınının ilk vakası olduğunu anlasalardı, büyük bir bilinmeze zamanında dikkat çekebilirlerdi: Bu çocuk nasıl hastalanmıştı? Ne yapmıştı, neye dokunmuştu, ne yemişti? Ebola virüsü bedenindeyse, oraya nereden gelmişti?

Ebola virüsünün, ilk ortaya çıktığı 40 yıl kadar öncesinden bu yana en şaşırtıcı yönlerinden biri de bazen yıllar boyunca ortadan yok olması. 1976 yılında dönemin Zaire’sinde (günümüzde Kongo Demokratik Cumhuriyeti) yaşanan salgın ve yine aynı dönemde Sudan’ın güneyinde (günümüzde Güney Sudan) yakın akraba bir virüsün yol açtığı salgından bu yana, büyük–küçük tüm Ebola salgınları düzensiz aralıklarla oluştu. On yedi yıllık bir dönem boyunca (1977–1994) Ebola virüsü enfeksiyonundan tek bir insan dahi ölmedi. Ebola, insanlar arasında göze batmadan dolaşıp hafif baş ağrısı ve burun akıntısına yol açan kendi halinde bir mikrop değil.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir